Stanowisko zrobotyzowane w branży automotive

Opis realizacji

Aplikacja stworzona została dla klienta końcowego z branży motoryzacyjnej, będącego dostawcą Tier 2 w łańcuchu dostaw, produkującego elementy podwozia.

Założenia projektowe:

 • Poprawa jakości wytwarzanych elementów
 • Zwiększanie wydajności produkcji
 • Optymalizacja mediów używanych podczas procesu
 • Optymalizacja layoutu stanowiska produkcyjnego
 • Zwiększenie elastyczności produkcji
 • Skrócenie czasu przezbrojenia produkcji


Stanowisko docelowo może być obsługiwane przez operatora, ale przystosowane jest również do zautomatyzowanej obsługi.

Stanowisko składa się z:

 • Podajnika wibracyjnego
 • Prasy hydraulicznej HYDRAPRES MT
 • Robota Mitsubishi Electric
 • Systemu nanoszenia powłoki
 • Systemu utwardzania powłoki

Całość sterowana jest za pomocą sterowników PLC Serii Q współpracujących ze sobą oraz dotykowego panelu HMI, na który została stworzona nakładka umożliwiająca sterowanie robotem – programowanie nowych referencji.
Stanowisko nadzorowane jest przez system bezpieczeństwa zgodny z aktualnymi normami.

W procesie zostały użyte następujące elementy:

 • Podawanie automatyczne niespozycjonowanych detali
 • Error-proofing po każdym procesie
 • Traceabilty całego procesu
 • Pakowanie gotowego wyrobu
 • Sczytywanie partii produkcyjnej i archiwizacja danych


Całą linią zarządza sterownik serii Q Mitsubishi Electric. Nadrzędny sterownik PLC zbiera informacje o wszystkich urządzeniach w stanowisku, analizuje je, po czym wysyła rozkazy i zezwolenia do poszczególnych sekcji stanowiska. Do procesu został zastosowany robot sześcioosiowy RV-7. Parametry urządzeń modyfikowane są przy pomocy dotykowego panelu operatorskiego. Na panelu HMI z serii GOT2000 możliwe jest również sprawdzenie stanów alarmowych urządzeń i wysterowanie ręczne podzespołów. Dostęp do wnętrza celi ogranicza wygrodzenie bezpieczeństwa z bramką zamykaną ryglem automatycznym. W przypadku otwarcia bramki następuje bezpieczne zatrzymanie urządzeń.

System został dodatkowo wyposażony w dwa stanowiska pomiarowe:

 • Stanowisko pomiarowe średnicy zewnętrznej
 • Kontrola pokrycia powłoką


Zautomatyzowane linie produkcyjne to komfort i bezpieczeństwo. Dzięki zastosowaniu robotów w procesie produkcji ryzyko popełnienia błędu spada niemalże do zera. Nie ma tu mowy o czynniku ludzkim, czyli omylności i nieuwadze. Nic takiego nie może mieć miejsca przy produkcji podzespołów do samochodów czy samolotów, od których wymagamy niezawodności oraz pewnej i bezpiecznej eksploatacji. Żadna linia produkcyjna, w której nanoszenie powłoki odbywa się ręcznie, nie jest w stanie zapewnić takiej precyzji, efektywności i wydajności jak wdrożone przez GT85 Polska rozwiązanie zautomatyzowane. Dzięki zaangażowaniu zespołu Mitsubishi Electric w proces realizacji projektu udało się uzyskać wyjątkową elastyczność całego stanowiska.

Wydajność i efektywność to kolejne atuty automatyzacji. Roboty współpracujące z zaawansowanymi technologicznie maszynami są po prostu szybsze i bardziej wydajne niż człowiek. Wydawać by się jednak mogło, że zautomatyzowane i zrobotyzowane linie produkcyjne mają jedną istotną wadę. Co, jeśli chcemy zmienić specyfikę produkcji? Co, jeśli chcielibyśmy produkować inny element, o innych wymiarach i kształtach? Czy nie trzeba wymieniać całej linii? Czy nie jest potrzebna modyfikacja maszyn? Otóż w przypadku stanowiska wdrożonego przez GT85 Polska nic takiego nie ma miejsca. Istotną zaletą zrobotyzowanych i zautomatyzowanych rozwiązań jest to, że w celu wykorzystania linii do produkcji innego elementu należy jedynie przeprogramować robota.

Automatyzacja jest także uzasadniona ekonomicznie. Stanowisko opisane w tym artykule to realne obniżenie kosztów wytwarzania. Roboty mogą pracować 24 godziny na dobę. Gdyby nie automatyzacja, zapewnienie takiej ciągłości produkcji wymagałoby zaangażowania w proces sporej grupy pracujących zmianowo pracowników.

Reasumując, zautomatyzowane stanowiska produkcyjne oferowane przez GT85 Polska to niebywała precyzja, wysoka efektywność, redukcja kosztów, niezawodność i pewność najwyższej jakości produkcji. Ciężko o lepsze powody to tego, aby rozpocząć współpracę z GT85 Polska jako wiarygodnym i sprawdzonym partnerem w zakresie automatyzacji procesów.

Zobacz też

Współpraca z firmą MCS - Machining and Casting Systems

W 2012 roku GT85 Polska nawiązała współpracę z firmą MCS Sp. z o.o. z siedzibą w Żorach. Profil produkcji firmy MCS obejmuje: obróbkę mechaniczną odlewów wykonanych z aluminium, żeliwa szarego i sferoidalnego oraz odkuwek.

czytaj całość

Współpraca z Lubelską Wytwórnią Dźwigów Osobowych Lift Service S.A.

Dla Lubelskiej Wytwórni Dźwigów Osobowych Lift Service S.A. zaprojektowaliśmy i stworzyliśmy urządzenie do mycia i fosforanowania w roztworach wodnych wyrobów wykonanych z metalu.

czytaj całość

Współpraca z SANDEN Manufacturing Poland

Firma GT85 Polska dostarczyła firmie SANDEN Manufacturing Poland dedykowane rozwiązania w zakresie technologii mycia jak i systemów pomiarowych oraz automatyzacji z użyciem robotów przemysłowych.

czytaj całość